11-12.04.2019r. – Centralne obchody 100-lecia ZIW RP


 

Fot. K.Sikora

Opis wydarzenia


W dniach 11-12 kwietnia 2019r. w Warszawie odbyły się uroczyste centralne obchody 100-lecia Związku Inwalidów Wojennych RP. Współorganizatorami jubileuszu był Zarząd Główny ZIW RP, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Zamek Królewski. Uroczystość została objęta Patronatem Narodowym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzeja Dudę. Zarząd Okręgowy ZIW RP w Lublinie reprezentowało siedmiu delegatów na XXX Krajowy Zjazd Delegatów (odbył się w dniach 13-14 kwietnia) oraz pięciu gości. Uroczystości jubileuszowe oraz uroczysty obiad w dużej mierze zostały sfinansowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

11 kwietnia
– godz. 18.00 odbyła się Msza Święta w intencji żyjących i zmarłych działaczy ZIW RP, odprawiona przez ks. bp. gen. bryg. Józefa Guzdka w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15.

12 kwietnia
– godz. 12.00 uroczysty Apel Pamięci pod Grobem Nieznanego Żołnierza przy Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego 1-3 w Warszawie, połączony z ceremonią składania wieńców i wiązanek kwiatów. W asyście honorowej wzięli udział żołnierze Wojska Polskiego i uczniowie szkół mundurowych. W poczcie sztandarowym Zarząd Okręgowy reprezentowali – Jerzy Wroński, Jan Anasiewicz, Józef Kołtunik.
– godz. 14.00 Gala jubileuszowa w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego, wystąpienia okolicznościowe połączone z wręczeniem wyróżnień przez Jana Józefa Kasprzyka – Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W uznaniu zasług na polu krzewienia postaw patriotycznych Medal Pro Bono Poloniae otrzymał Ryszard Długosz – Sekretarz Zarządu Okręgowego w Lublinie.
– godz. 15.00 Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W programie „Ojczyzno ma” zespół wykonał pieśni będące historyczną lekcją polskości, budujące naszą świadomość jak i poczucie dumy narodowej. Utwory zaprezentowane w aranżacji wokalno-instrumentalnej ukazały ducha narodu w okresach powstań narodowych oraz budowy państwowości polskiej z początków XX wieku. Wykonano również pieśni nawiązujące do wydarzeń ubiegłego stulecia, które odcisnęły znaczące piętno na obrazie dzisiejszej, niepodległej Polski, a także zbudowały fundamenty współczesnego patriotyzmu.
– godz. 17.00 Uroczysty obiad w Sali Witrażowej hotelu Lord (Aleja Krakowska 218) ufundowany przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.